top of page
K Madone se rzi-Header.jpg

K Madoně se rzí

Kola mého bicyklu prorážela mlhu a rozjížděla kaluže na staré asfaltce v tichých kopcích Šumavy. Jeli jsme s tátou beze slov pochmurnou krajinou a přijeli k zchátralé kapličce. Zůstala jsem stát v úžasu. Ze strženého obrazu prorostlého rzí na mě hleděla Madona, jejíž tvář byla skrápěna deštěm.


Inscenace je inspirovaná osobním zážitkem jednoho nečekaného setkání, které se po letech opět vynořuje z hlubin paměti a ožívá. Sólový zpěv s tanečním pohybem, světlo s mlhou, voda s kovem, chvíle harmonie a chvíle úzkosti vedou společný dialog o věcech, kterých se smíme dotknout jen ve vzácných chvílích. Paměť léty zarůstá rzí a detaily malby v kapličce se vytratily. Místo toho vzniká obraz nový, složený ze vzpomínek, snů a asociací, které nabývají svou podobu v divadelním obrazu.

 
Jaké to je, zažít něco, co nás spirituálně přesahuje? Někomu se to stane v malé zapomenuté kapličce, jinému při setkání s výjimečným člověkem, někdo na tento moment čeká celý život. Tvůrci inscenace zvou ke společnému obřadu, malému zastavení a ztišení se.

Představení K Madoně se rzí je nově adaptováno do prostorů kostelů.

Koncept, choreografie, interpretace: Johana Pocková
Hudba: Martin Tvrdý 
Scénografie, kostýmy: Vendula Tomšů
Light design: Jiří Šmirk 
Dramaturgická spolupráce: Miřenka Čechová
Dramaturgická konzultace: Cécile Da Costa, Dora Sulženko Hoštová
Hudební nahrávky vážné hudby: Lumír Pock
Grafický design: Magdaléna Hejzlarová
Poděkování: Jan Tomšů, Tomáš Knapek


Produkce: POCKetART z.s.
Koprodukce: Tanec Praha / PONEC-dance venue, Tantehorse, SE.S.TA - centrum choreografického rozvoje 
Finančně podpořili: Magistrát hl.m. Prahy, Ministerstvo kultury ČR, Státní fond kultury ČR
Podpořili: Švestkový Dvůr, Taneční aktuality

Recenze:

...„Ale hlavně se Johaně Pockové dařilo držet pozornost a budit zájem, což je v rámci tak lyrického tvaru třeba ocenit, stejně jako stojí za zmínku její jevištní charisma a pohybová originalita. Madona se rzí má jen asi 40 minut, ale skýtá kondenzovaný a koncentrovaný zážitek, který má potenciál přenést nás na ten krátký čas někam blízko k naší duši.“ (Jana Návratová, Taneční Aktuality, 29.9.2021)

 

… „Výrazně symbolický ráz některých scén povznesla spolu s hudbou a světelnou kresbou až k silně citově zabarveným vjemům zapuštěným v působivé atmosféře“. (Jana Návratová, Taneční Aktuality, 29.9.2021)

Odkaz: https://www.tanecniaktuality.cz/recenze/zastaveni-s-madonou-se-rzi

 

… „Poetika intuitivní lyriky se sice dnes v pragmatickém světě současného umění moc nenosí, ale o to je právě cennější. Odkazuje totiž k těm šťastnějším stavům naší duše.“ (Zuzana Smugalová, Opera+, 14.10.2021)

Odkaz: https://operaplus.cz/poeticka-johana-pockova/

Teaser

Trailer

Čtvrtek

10/2

20:00

Rezervace-02.png


Fotografie: Vojtěch Brtnický

bottom of page